Kalender

Uued sündmused

Sündmusi ei ole.

VII Lõuna-Eesti toidukonverents keskendub haridusasutuste toiduhankimise kitsaskohtadele

18. september 2023 kell 11:18

10. oktoobril toimub juba seitsmendat korda kohaliku ja mahetoidu edendamise suursündmus Lõuna-Eesti toidukonverents, mis tänavu kannab nime “Talust kooli”. Elva Kultuurikeskuses aset leidva konverentsi fookuses on, kuidas saada kohalike väiketootjate toodang, mahe ja kohalik toiduaine meie haridusasutustesse. Lisaks soovime kasvatada ka teadlikkust – eelkõige haridusasutuste töötajates, poliitikategijates, -kujundajates. Konverents toimub koostöös INTERREG-projektiga „Baltic Municipality’s Food Coalition“, mis justnimelt loetletud teemad fookusesse toob ja neile lahendust otsib.

Konverentsi avab veebi vahendusel regionaalminister Madis Kallas, päeva modereerib Urmas Vaino. Konverentsipäeva lõppeb vastuvõtuga kõikidele soovijatele, kus jätkuvad arutelud koostöises õhkkonnas. Vastuvõtu toitlustajaks innovatiivne ja ambitsioonikas idufirma The Naturist, kes on võtnud südameasjaks vähendada lihatootmisega seotud keskkonnajälge, tegeleb mitte-liha arendamisega. 

Lõuna-Eesti toidukonverentsi ametlik osa on jagatud 3 teemadeplokki:
1. Milline on välismaa kogemus koostööst ja kohaliku tooraine hankimisest?
2. Miks on vaja eelistada kohalikku ja mahedalt kasvatatud toitu?
3. Mis takistab kohaliku toidu hankimist?

Nagu ikka on konverentsi esinejate loetelu esinduslik ja mitmekülgne:
• Toitumisterapeut ning elamuskoolitaja, Triinu Toidumaailm OÜ eestvedaja Triin Muiste räägib koolitoidu tulevikust.
• Eesti Maaülikooli Mahekeskuse juhataja Elen Peetsmann räägib kitsaskohtadest maheda eelistamisel haridusasutuste toidulaual.
• Taas on meie ees Meelis Mõttus, kes räägib oma kogemusest, kuidas on olla mahe ja kohalik tootja – mis on olnud väljakutsed ja mis teda sellel teekonnal on toetanud. Olgu öeldud, et Metsavenna Meiereis valmistatakse lisaks tavapärastele piimatoodetele nagu näiteks või, keefir, jogurt, piim ka väga omanäolisi ning maitsvaid juustusid. Eriliselt tasub toodetest muidugi välja tuua geograafilise tähisega kaitstud traditsioonilist sõira. Kõike eelmainitut toodetakse mahepõllumajanduslikult.
• Sirle Sõstra-Oru, Tartu LV majandamisteenistuse vanemspetsialist, kes vastutab Tartu linna koolides ja lasteaedades toitlustusteenuse korraldamise eest, räägib sellest, kuidas teha koolitoidu kvaliteeti tõstvat hanget.
• Toitlustusteenuse pakkuja vaate esitab Aaro LodeBaltic Restaurants Estonia juht. Ettevõte on suurim toitlusteenuse pakkuja Eestis teenindades üle Eesti 182 toitlustuskohta – üldhariduskoolid ja lasteaiad, ülikoolid, büroohooned, personalirestoranid. Koolitoitlustamist teostab Baltic Restaurants oma tuntud kaubamärgiga Daily.
• Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots räägib Võrumaa mahekokkuleppest, mille eesmärgiks on kohaliku, tervisliku ning maheda toidu ja tooraine suurem kasutamine avaliku sektori rahastatavas toitlustuses. Lisaks tutvustab ta Lõuna-Eesti aiasaaduste väärindamiskeskuse rajamise projekti. Kontseptsiooni kohaselt on väärindamiskeskuse esmane eesmärk tagada kohalike omavalitsuste hallatavate asutuste (lasteasutused, hooldekodud jne) varustatus toidu valmistamiseks kvaliteetse toorainega suurendades sealjuures mahetooraine osakaalu.
• Meil esmakordselt ka 2 välisesinejat, kes räägivad, kuidas Rootsis tehakse koostööd kohaliku toidu ja tooraine hankimisel haridusasutuste jaoks ning kuidas väiketootjad koostööd teevad. (Ettekanded inglise keeles, aga sünkroontõlkega.)

AJAKAVA: kell 9.30 on kogunemine ja kohvipaus, kl.10.00- 16.30 konverents, sh lõunapaus Elva Gümnaasiumi sööklas, kuhu 10-15 min jalutada. Kell 17.00-19.00 vastuvõtt üllatusesineja ning innovaatilise ja inspireeriva menüüga.

Lõuna-Eesti Toidukonverents on Lõuna-Eesti väikeste ja keskmiste toidutootjate suurim kohtumispaik, kus mõtteid ja kogemusi vahetada ning oma silmaringi avardada, saada infot aktuaalsetel valdkonna teemadel. Seni toimunud konverentsidel kohal olnud ca 100 toiduettevõtjat, -tootjat, -pakkujat (üle Eesti).

Konverentsil osalemine on eelneva registreerimise alusel ning tasutakuid viimane vaid tingimusel, kui oma mitte tulemisest õigeaegselt teada anda. Registreerimine kuni 3. oktoobrini  SIIN.

Konverentsi korralduses löövad kaasa erinevate toiduvõrgustike eestvedajad üle Lõuna-Eesti, sh Tartu Ärinõuandla, Tartumaa Omavalitsuste LiitTartu Biotehnoloogia Park,  Jõgevamaa Koostöökoda, TÜ TaluturgPõlvamaa ArenduskeskusViljandimaa ArenduskeskusTartu TeadusparkEMÜ Polli Teadmistepõhiste tervise- ja loodustoodete kompetentsikeskusTartumaa ArendusseltsVõrumaa Arenduskeskus,  Võrumaa Talupidajate Liit/ Uma Mekk, MTÜ Seto KüükEesti Maaturismi Assotsiatsioon ja MTÜ Mulgi Väiketootjate Liit.

Varasemate Lõuna-Eesti toidukonverentside fotod leiate SIIT.  

2021. aasta Lõuna-Eesti toidukonverentsi salvestuse leiate SIIT.  2020. aasta  konverentsi salvestused leiate järgmiste linkide alt: I osaII osaIII osa ning konverentsi esitlused leiate SIIT  Konverentsi on kenasti kokku võetud Maaeluvõrgustiku uudises.