Avatud talude päev Jõgevamaal

Avatud talude päev ootab julgeid talusid ja põllumajandusettevõtteid!

12. aprill 2016 Kell 08:26
Autor: Reve Lambur

Üleriigilisele avatud talude päevale on veel kuu aja jooksul võimalus oma talu või põllumajandusettevõtet registreerida (www.maainfo.ee/avatudtalud-registreerimine), et avada oma talu külalistele pühapäeval, 24. juulil 2016.

Tänaseks on registreerunud 123 talu/põllumajandusettevõtet ning kaetud on kõik maakonnad. Aktiivsemad on Pärnumaa (21), Harjumaa (20) ja Lääne-Virumaa (19). Vähem aktiivsust on seni üles näidanud Ida-Virumaa (1), Võrumaa (1) ning Valga- ja Hiiumaa (2) talud ja põllumajandusettevõtted.

Registreerunud ettevõtete seast leiab muuhulgas nii hobitalusid, suuri piimafarme, muuseume, väiketööstuseid, siidri- ja veinitootjaid, mesinikke, kitse- ja lambakasvatajaid, käsitöölisi kui ka kalandusega tegelejad. See loetelu ei ole kindlasti lõplik.

Andmebaasi praeguseks registreerunud ettevõtetega leiab Maamajanduse Infokeskuse veebilehelt www.maainfo.ee/avatudtalud-andmebaas ning talud on leitavad ka Google kaardilt.

„Oluline on tunne, et ma tahan seda teha“

Märtsi lõpus toimus Jänedal kõigile huvilistele infopäev, kus oma tervitussõnad ütles ka maaeluminister Urmas Kruuse. Tervituse lõpus rõhutas minister: „Sellel päeval osalemise juures on kõige olulisem tunne, et ma tahan seda teha!“

Infopäeva ettekanded ja lingid videoülekannetele leiab Maamajanduse Infokeskuse veebilehelt www.maainfo.ee/index.php

 

Eesti Põllumeeste Keskliidu juht Vahur Tõnissoo tõi välja: „Oma talu ja avamisega teete oma südame lahti võõrastele inimestele.“

Eestimaa Talupidajate Keskliidu esindaja Leho Verk soovitas: „Selle päeva kohta kogemuse jagamine aitab seda üritust muuta aastaringseks.“

Aastatel 2012-2014 Järvamaa avatud talude päeva korraldaja Silva Anspal, kes on MTÜ Järva Arengu Partnerid tegevjuht tõi välja järgmise: „Ei osanud arvata, et meie üritusest tuleb selline suur üle-eestiline asi. Me natukene kartsime, kui see meie käest ära võeti. Aga lohutasime ennast, et ju siis laps kasvas suureks!“ ning soovitas üles otsida sõbrad-tuttavad, et sel päeval oleks palju abilisi.

„Sulavõi ja mesi!“

Maaeluministeeriumi avalike suhete osakonna juht Kristo Mäe tegi tagasivaate eelmise aasta avatud talude päevale: „Sulavõi ja mesi - avatud talude päev on saanud ainult positiivset tagasisidet. See kõlab uskumatult, aga nii see on!“. Kristo tõi välja ka avatud talude päeva eesmärgid, olulisima, mida sel päeval taludelt/põllumajandusettevõtetelt, kes oma uksed avavad oodatakse, ning andis lühikese ülevaate, milline saab olema meediakampaania, mis on suunatud potentsiaalsetele külastajatele.

 

Kristo sõnul on avatud talude päeva peamine sihtgrupp alla 13-aastase lastega vanemad, seega tuleks kindlasti läbi mõelda tegevused, mis on suunatud lastele. Samuti pani ta südamele, et iga talu ja põllumajandusettevõte ennast ise ka turundaks - eelkõige läbi sotsiaalmeedia (kasutage selleks oma laste ja lastelaste teadmisi ja oskusi).

Kogemused

Erika Pääbus Andre Farmist (Tartumaal) ja Pille Tutt Miku talust (Jõgevamaalt) rääkisid oma eelmise aasta kogemusest. Miks Andre farm sel aastal jälle osaleb? See on hea turundustugi, sh suureneb meedia huvi, enese motiveerimine, oma toodete tutvustamine, usaldusväärsuse kasvatamine.

Eelmise aasta kogemustest saab rohkem infot ka detsembris toimunud tagasiside seminaridest, mille ettekanded ja kokkuvõtte leiab veebilehelt www.maainfo.ee/index.php.

 

Läänemaa piirkonna koordinaator Lea Lai andis ülevaate, millised võiksid olla piirkondliku koordinaatori tegevused ning tutvustas ühtlasi ka juhendmaterjali, millest osalevad talud/põllumajandusettevõtted võiksid lähtuda, lisaks leiab sealt selleks päevaks ka häid ideid (www.maainfo.ee/public/files/Meelespea%20vastuvotjale_ATP_2016_seisuga%2017032016.pdf).

Maamajanduse Infokeskuse esindaja rääkis avatud talude päevale registreerimisest. Lisaks sai iga infopäeval osalenud talu kätte ka teavitusmaterjali – kaks viita, õhupallid, rinnamärgid ja piirdelindi, mida 24. juulil kasutada saab. Ülejäänud saavad teavitusvahendid kätte kas Jänedalt läbi tulles või juunikuu jooksul (koordinaatoritite kaudu).

Registreerimise tähtaeg on 1. mai!

Oma talu/põllumajandusettevõtet saab registreerida kuni 1. maini. Selleks tuleb täita veebipõhine registreerimisvorm, mis on leitav Maamajanduse Infokeskuse veebilehel www.maainfo.ee/avatudtalud-registreerimine. Seejärel lisatakse talu andmebaasi ja kaardile ning Teiega võetakse e-posti teel ühendust. Küsimuste korral pöörduda Reve Lamburi poole (tel 529 8009, e-post reve@maainfo.ee).