Kalender

Uued sündmused

Sündmusi ei ole.

Projektilood alates 2016

Suusatada saab ka pimedal ajal

12. veebruar 2019 kell 11:00
Autor: Riina Mägi
Allikas: Vooremaa 12.02.2019
Foto: Erakogu
Talvise öösuusatamise ajal sai Kuningamäel vaadata vahvat näitust suuskade ajaloost. Öösuusatamise eestvedajateks olid Vaike Niklus ja Indrek Eensalu Kuningamäe spordiklubist.

Suusatamine on Eestis seda populaarsem, mida lumerohkem on talv. Et Põltsamaa külje all Kuningamäel on ka kunstlume tootmise võimalus, tasub seal suusatamist kui head tervisespordiala propageerida ka kesisema loodusliku lumikattega talvedel.

2018. aasta märtsis korraldas MTÜ Kuningamäe Spordiklubi Leader-programmi toel laste ja täiskasvanute sportima innustamiseks öösuusatamise. Neli kuud hiljem, juulis, kutsuti rahvast taas ööüritusele, ent sedakorda sõideti rullsuuskadel.

Talvise öösuusatamise stardi- ja finišipaigaks oli Kuningamäe. Läbiti 7,5 km matkarada, mida valgustasid tõrvikud ja õueküünlad. Valgust andsid ka suusatajate kaasa võetud pealambid. Teekonna võttis ette umbes 80 inimest. Tegemist ei olnud võistlussõiduga, nii et kulgeti rahulikus tempos. Rajal olid ka mõned tegevuspunktid, kus tuli üles näidata teadmisi ja osavust.

Pilk suusatamise ajalukku

Finišis pakuti kõigile kuuma teed ning võimalust Martin Mülleri lõõtsapalade ja laulude saatel tantsu lüüa. Finišipaika püstitatud telgis sai aga uudistada suuskade ajaloost kõnelevat näitust „Pütilaudadest carbonini“. Öösuusatamine pakkus niigi toredaid elamusi, aga suustajate vahel loositi välja ka auhindu. Peaauhinnaks oli näiteks tünnisauna kasutamise võimalus Kamaris.

Suvine öösuusatamine sai teoks Kamari kergliiklusteel. Start anti Kamari paisjärve äärest ja seal ka finišeeriti. Läbida tuli üle 5 kilomeetri. Suvine rullsuusatamine võeti ette selleks, et anda laiemale publikule võimalus rullsuusatamist proovida. Kohale olid kutsutud Team Haanja „ässad“, suusatajad Karel Tammjärv ja Alvar Johannes Alev. Nende tehnikatunnis sai aimu, kuidas rullsuuskadega üldse toimetada ning kuidas klassika- ja vabatehnikat sõita. Kohal olid ka Tartu spordipoe Nevene esindajad: neilt sai rullsuuski nii laenutada kui ka osta. Rullsuuski oli laenutada ka Kuningamäe spordiklubil.

Pakub jooksule vaheldust

„Huvi rullsuusatamise vastu osutus olevat üsna suur: öösuusatamisele tuli umbes 120 inimest,“ ütles Kuningamäe spordiklubi eestvedaja Indrek Eensalu. „Nii mõnigi sai sel hilisõhtul rullsuuskadega sõbraks, hankis endale need spordivahendid ja hakkas neid regulaarselt kasutama. Rullsuusad ongi väga heaks treeninguvahendiks tõsisele suusahuvilisele, kes maratone sõidab. Rullsuusad pakuvad vaheldust ka neile, kes jooksmisest tüdima kipuvad või kellel liigesehädad jooksmist takistavad.“

Ka suvine öösuusatamine lõppes meelelahutusliku osaga: rahvas sai jälgida veesuusatajate etteasteid järvel, ise veesuusatamist proovida ning tantsida Pärnatalu lõõtsapoiste saatel. Rahvas võttis öösuusaüritused väga hästi vastu ning Kuningamäe spordiklubi kaalub võimalust selliseid ebatraditsioonilisi sündmusi edaspidigi korraldada.

MTÜ Kuningamäe Spordiklubi on asutatud 2013. aastal ning selle eesmärk on sportlike eluviiside propageerimine, laste ja noorte treeningute korraldamine ja sportimiseks soodsate tingimuste loomine. Talvist ja suvist öösuusatamist hõlmav projekt kandis nime „Kõikse rahvas suusatama“ ning Leader-programm toetas seda 3395 euroga. Projekti kogumaksumus oli 4199 eurot.