Kalender

Uued sündmused

Sündmusi ei ole.

Päevakorralised

Õpituba “Henriette von Wahli kokaraamatu toidud” 28. septembril kell 18.00 Põltsamaal

21. september 2023 kell 11:29

Põltsamaa lossi rentniku ja hilisema Pajusi, Kaave ning Tapiku mõisate omaniku Carl Gustav von Wahli abikaasa Henriette von Wahl pidas aastatel 1800-1810 käsikirjalist retseptivihikut, kuhu talletas meelepäraseid toiduretsepte. Ajastule iseloomulikult oli see saksa keeles. Rohkem kui 200-aastane retseptikogu pakub avastamisrõõmu ka täna. Pealegi on tegemist üpris haruldase ajaloodokumendiga, kus käsikirja seos autori ning kohaga on teada. 

Henriette oli päritolult inglanna, kelle perekond elas Peterburis. Tema inglise koduga seostub arvukalt pudinguretsepte ja (neeru)rasva kasutamine. Silmnähtavalt armastas ta ka riisi, sest nii riisi kui riisijahuga retsepte on rohkesti. Kui kogumiku esimene pool on rohkem inglisepärane, siis teine pool enam balti mõjuga. Henriette retseptides kohtab veel rohkelt importvürtse ning soolase-magusa suhe on tänasele maitsele kohati harjumatu. Nimelt pandi tolle aja maitse järgi soolastesse roogadesse palju ka tänases mõistes magustoitudesse sobivaid komponente. Valikus on rohkesti köögivilja, kodu- ja metsloomi-linde-kalu ning metsaande. Naat ja nõges on täiesti esindatud, "naat” pealegi kirjutatud selges eesti keeles. Kui verivorstiretsept järgib veel ajastu maitset ingveri ja safraniga, siis verikäkiretsept on esmakordselt selline, nagu oleme praegu harjunud. 
 
Uudsete toiduvalmistamisnippide saamiseks kohaliku tooraine kasutamisel võib vahel vaadata ka ajalukku. Õpituba “Henriette von Wahli kokaraamatu toidud” toimub 28. septembril 2023 Põltsamaa lossi konvendisaali köögis algusega kell 18.00. Osalustasu on 5 eurot. Õpitoas osalejate arv on piiratud, registreerimine kuni vabade kohtade täitumiseni SIIN .
 
Õpituba juhendab Põltsamaa lossi restorani Oberpahlen | Vein&Roog peakokk Triin Meos. Triin valib Henriette 124 retsepti seast kolm rooga, mis koos suupäraseks valmistatakse. Pärast toimub ühine maitsmine ning osalejad saavad retseptid kaasa.
 
Õpitoale eelneb kell 17.00 loeng “Kulinaarsed rännakud isiklike retseptivihikutega” Põltsamaa Lossi konvendisaalis, milles Jõgevamaa toidupärandi uurija, Jõgevamaa Koostöökoja kohaliku toidu spetsialist Ülle Jukk räägib 19.–20. sajandil peetud isiklikest retseptivihikutest kui väga põnevatest ajalooallikatest.
Põltsamaaga seoses tuleb põhjalikumalt juttu just Henriette von Wahli kokaraamatust ja selle väärtusest. Loeng on avalik ja kõigile huvilistele tasuta!
 
Õpituba toetab LEADER-meede Jõgevamaa Koostöökoja ühisprojektist "Meie oma toit". Õpituba ja loeng kuuluvad ka üle-euroopaliste muinsuskaitsepäevade programmi, mille tänavune katusteema “Elav pärand” juhib tähelepanu tavadele, teadmistele, oskustele ja kommetele, mis on osa nii ammusest kui tänapäevasest kultuuripärandist.