Jõgevamaa Koostöökoda
|
Aeg-ajalt küsitakse, kas Jõgevamaa toidupildis on üldse midagi huvitavat või erilist? Kas meie toidupärandis on üldse midagi, mida esile tuua? Sellest saab lugeda raamatust, mille esitlus toimus 24. septembril Palamuse muuseumis.
Autor Ülle Jukk kogus pildikesi peamiselt 19.-20. sajandi toiduga seotud mälestustest, juhtunud lugudest, olulistest toiduinimestest ja millest kõigest veel. Mõned seigad on ka varasemast, mõned ka uuemast ajast. Raamat põhineb arhiiviallikatel ja kirjasõnal, teksti täiendavad sobivad toiduretseptid.
Neist lugudest kooruvad siinse piirkonna toidu alustalad ning erisused. Pealkiri ütleb juba kõik, ehk mälestustes on luine kiisk olnud läbiv, kuid siinkandis on ka näiteks munavõid valmistatud üpris iseäralikul viisil. Lisaks kuulub meie piirkonda suur valik erinevaid suppe, rohkesti veretoite, väikesed kakukese mõõtu odrakaraskid ja väga palju erinevate täidistega nii rukki- kui nisujahuga tainast pirukaid. Lühidalt öeldes, meie toidupilt on kirju nagu lapitekk.
Oma kandi toidupärandi tundmine aitab mõtestada kõigepealt enda identiteeti, aga lisaks pakub see võimalust kohaliku toiduinnovatsiooni edendamiseks. Jõgevamaa raamat võiks olla teenäitajaks ka teistele piirkondadele.
Jõgevamaa maitsete päeva jätkuna toimunud esitlusel arutlesime koos projektipartnerite Eesti Rahva Muuseumi ja Paduvere Talumuuseumi kolleegidega toidupärandi mõiste, argielu uurimise vajaduse ja meie piirkonnast Eesti Rahva Muuseumi välitöödel kogutud materjali mitmekesisuse üle. Muuhulgas tõsteti üles väga huvitav teema, kuidas näevad kohalikke traditsioone n-ö põliselanikud ja need, kes on uusasukad. Ühtlasi sõnastati väga õigesti ka vajadus, miks meil on vaja teada seda, mis oli enne meid. Paneelis jäi kajama mõte, kui oluline on side maaga. Et me tuleme toime, sest me oskame süüa teha või midagi kasvatada.
Raamatut saab osta Jõgevamaa Koostöökoja büroost (hind 15 eurot). Vt tellimisinfot.
Vt lisaks:
Fotod: Lea Pihlak
Ülevaate väljaandmist toetas LEADER-meetme ühisprojekt „Jõgevamaa toidupärandi tutvustamine”, mille partneriteks on Jõgevamaa Koostöökoda, Eesti Rahva Muuseum ja Paduvere Talumuuseumi Selts. Raamat sündis koostöös Saara kirjastusega.