![]() |
Jõgevamaa Koostöökoda
|
1.-16. novembrini pakutakse rohkem kui 50 Jõgevamaa, Tartumaa, Põlvamaa, Võrumaa, Valgamaa ja Viljandimaa kohvikus või restoranis kahekäigulist erimenüüd, milles kasutatakse piirkonnale omaseid metsasaadusi. Jõgevamaalt osaleb kampaanias viis söögikohta.
Võib öelda, et juba kuuendat korda aset leidev Lõuna-Eesti söögikohtade kampaania „Metsast taldrikule“ on traditsiooniks kujunenud. Algul kestis koriluskultuuri pidu kümmekond päeva, kuid nii restoranide kui sööjate soovil on seda pikendatud, nii et perioodi sisse jääks kolm nädalavahetust, kui on rohkem aega häid maitseid nautida. „Metsast taldrikule“ on oodatud sündmus mõistagi toiduhuviliste jaoks, kuid annab ka kokkadele võimaluse mõelda lennukamalt kui tavaliselt. Pealegi saavad sööjad „spikerdada“, kuidas metsasaadusi kodus teistmoodi toiduks valmistada.
Pohlamoosi ja marineeritud riisikaid saab ka kodus
Lõuna-Eesti on omamoodi korilaste paradiis tänu oma rikkalikele looduskooslustele. Siin tuntakse hästi taimi ja seeni ning erinevad põlvkonnad kannavad ühist tarkust edasi. Küll aga on tänapäeva linnainimene muutunud mugavamaks ja läheb sohu jõhvikale küll, aga mööda laudteed.
Spetsiaalselt selleks kampaaniaks loodud menüüdeks on kokad asunud toorainet varuma juba suvel, kui mitte kevadel. Kuidas muidu jõuavad menüüdesse kuusevõrsed, männikäbid, karulauk, nõmm-liivatee, erinevad seened, marjad ja pähklid. Metsaveerelt pärinevad toominga- ja pihlakamarjad ning põllu äärest kummeliõied. Jahimeestelt lisandub metskitse-, hirve-, metssea- ja põdraliha.
Mida Jõgevamaalt oodata
Meilt osalevad kampaanias Carl Schmidti maja kohvik-restoran ja Restoran Oberpahlen – Vein& Roog Põltsamaalt, COOP Hotelli kohvik ja Kohvik Ateljee Jõgevalt ning Saarepiiga salasahver Kääpalt Kalevipoja kojast.
Iga söögikoht valis erimenüüsse kaks käiku, millele lisandub sõltuvalt käikudest kas söömaaega sissejuhatav väike peakoka tervitus või seda lõpetav magus üllatus. Jõgevamaal toiduga ei koonerdata, nii et meil on sellest väikesest ampsust saanud tõhusam suutäis. Seega kõht tühjaks ei jää.
Igal aastal kujunevad kokkadel ka oma lemmiktoorained. Tänavu on üheks selliseks metssiga. Pearoogade kaaslaste hulgas kohtab peaaegu kõigil erinevalt valmistatud seeni: marineeritud nupsudest seenemoosini. Marjadest armastatakse enim pohla, kuid näeb ka mustikaid ja murakaid.
Metsikute menüüde hinnad jäävad vahemikku 27-32 eurot. Kõigi menüüdega saab tutvuda veebilehel metsasttaldrikule.ee. Iga söögikoha tutvustuse juures on kirjas täpne broneerimisinfo, sest enamasti tuleb erimenüü 1-3 päeva ette tellida.
Lõuna-Eesti maitsete kampaaniat korraldavad Lõuna-Eesti Turismiklaster ja Visit Tartu (SA Tartumaa Turism), Tartu linna ettevõtluse arengu osakond, Jõgevamaa Koostöökoda, Valgamaa Arenguagentuur ja Viljandi linn.